Pełnia Księżyca

  pełnia księżycaSymbolicznie, Pełnia Księżyca reprezentuje Boginię Matkę (Cerridwen; Izis; Dianę; Lunę).

W Wicca jest nazywany Esbat i ma wielkie znaczenie, ponieważ zwiększa szanse w rytuałach i czarach. Jest 13 Esbatów w roku.

 

Warto odprawiać wszelkie czary i rytuały mające na celu pracę nad sobą, rytuały pozbycia się lub odepchnięcia kogoś lub czegoś. Warto też zwrócić uwagę na sny- bardzo często są wtedy prorocze. Energia Pełni jest niezwykle silna, więc możesz odprawiać rytuały dzień przed i dzień po pełni.

 

Warto odprawiać wszelkie czary i rytuały mające na celu pracę nad sobą, rytuały pozbycia się lub odepchnięcia kogoś lub czegoś. Warto też zwrócić uwagę na sny- bardzo często są wtedy prorocze. Energia Pełni jest niezwykle silna, więc możesz odprawiać rytuały dzień przed i dzień po pełni. Każdy Esbat (Pełnia) będzie opisana w osobnym poście.

Pełnia Księżyca Wilka – zwana również Cichym Księżycem, Księżycem Śnieżnym i Księżycem Mroźnym także z jakiegoś powodu Księżycem Niewinnym, Księżycem odległym czy Księżycem Łagodnej Zimy jest Pełnią Styczniową. Rytuały najczęściej w nim odprawiane to mające na celu sprowadzić sprzyjający los i zmieć go na lepsze,ochronę domu i dla ochrony maltretowanych kobiet i dzieci.

Pełnia Księżyca lodu zwana również Księżycem Burzowym, Księżycem Rogatym, czy też Wygłodniałym, przez niektórych Księżycem Dzikim, Księżycem Oczyszczającej Czerwieni, czy też Księżycem Srogiej Zimy to Pełnia Lutego. Był to dobry czas na powrót do źródła, ochronę tego co się ma czy ustalanie granic. Dlatego też najczęstsze rytuały odprawiane w tym miesiącu miały na celu – powrót do źródła, zniwelowanie szkodliwych plotek, zapewnienie spokoju rodzinnego czy błogosławieństwo granic.

Pełnia Księżyca Zasiewu, zwanego równie Księżycem Wiatrów, Księżycem Orki, czy Księżycem Robaków. Księżycem Postu i Księżycem Odnowy to Pełnia Marca. Księżyc marcowy był również nazywany Księżycem Soków, Księżycem Kruka i Księżycem Oślepiającego Śniegu. Ponieważ przyroda w tym miesiącu budzi się do życia, był to dobry czas na odpieranie ubóstwa, odzyskiwanie wolności (uwalnianie się od więzów i toksycznych związków) czy wyganianie duchów pecha. Oraz pokochanie swego wewnętrznego dziecka.

Pełnia Różowego Księżyca zwana również Księżycem Zasiewu lub Nasion, Księżycem Rozkwitających Drzew oraz Księżycem Zielonej Trawy jest Pełnią Kwietniową. W Chinach jest nazwana Świętem Smoczych Łodzi. Nic dziwnego, ze podczas właśnie tej pełni błogosławi się łodzie. Jednakże może ona również zapewnić dobre początki, wypłynięcie na szerokie wody, czy sprawić, że przychylnie spojrzy na nas bogini miłości.

Pełnia Kwiatowego Księżyca zwana również Pełnią Zająca, Księżycem Wesołym, Jasnym Księżycem, Księżycem Żabich Powrotów, Miesiącem Radości czy Miesiącem Potrójnie Mlecznym to pełnia majowa. W Chinach jest wtedy święto Smoka, czas mający zapewnić bogactwo i powodzenie. Jest to też dobry czas dla upamiętnienia i wdzięczności oraz oczyszczania. Wtedy również zbierano bylicy, która miała odstraszać złe moce, czy sprowadzać dar przepowiadania. To był również czas uczczenia Trzech Matek.

Pełnia Truskawkowego Księżyca zwana także Księżycem koni, Księżyce Silnego Słońca, Księżycem Miodowym, Różanym Księżycem oraz Księżycem Tłuszczu to Pełnia Czerwca. Doskonały czas rytuałów wzmacniających zdrowie i umiejętność przetrwania, rytuałów płodności i miłości.

Pełnia Zielonego Księżyca zwana także Księżycem Brzeczki (półprodukt w produkcji piwa), Księżycem Żądań, Księżycem Błogosławieństw, Rozbrykanym Księżycem, Księżycem Burzowym a z powodu komarów także Krwawym księżycem to Pełnia Lipowa. W tym czasie zazwyczaj rytuały obejmują tematy ogólne lub globalne, takie jak prośba o pokój na świecie,czy wolność wyznania i słowa,..a także bardzo ważne i prozaiczne, jak przyzwanie deszczu.

Pełnia Księżyca Jęczmienia zwana również Księżycem Dysput, Księżycem Żniw, czy Księżycem Dojrzewającej Wiśni to Pełnia Sierpnia. Jest to doskonały czas na rytuały mające na celu poprawę naszej komunikacji z innymi, dziękczynienia za plony, czy nawiązanie kontaktu z duchami natury, szczególnie z driadami. Jest to też czas przebłagania Nemezis, czyli uzdrowienia swojego losu, czy odwołanie się do Ganesha, który usuwa wszelkie przeszkody. W sumie to Pełnia Szans, w Rzymie przyporządkowana Opalii – bogini upraw, dostatku i płodności.

Pełnia Księżyca Żniwiarzy, zwana inaczej Świętym Miesiącem, Księżycem Wina, Śpiewającym Księżycem czy Miesiącem, w którym Jeleń Stanął na Ziemi. Jest to Pełnia Września. Jest to czas dziękczynienia, świętowania życia i…pracy z Temidą, która zawsze może pomóc w sprawach sądowych lub w przepowiedniach.

Pełnia Księżyca Myśliwych zwana również Łzawym księżycem, Księżycem Żniwiarzy, Księżycem Opadających Liści czy Księżycem Dziesięciu Chłodów to Pełnia Października. Doskonały czas na rytuały szczęśliwej podróży, oczyszczania domy czy komunikowanie się z Rogatym Bogiem (Bogiem Natury, nie mylić z Szatanem) oraz ponieważ jest to Księżyc Myśliwych możemy zapolować i zrobić rytuał na zdobycie wymarzonej pracy.

Pełnia Niebieskiego Księżyca, zwana również Księżycem Zmarłych, Pełnią Polujących, Księżycem Przodków i Księżycem Myśliwych to Druga Pełnia w Miesiącu… Jest to czas składanie hołdu zmarłym, sięgania do przeszłości by znaleźć tam mądrość…jest to też czas odkrywania lub odzyskiwanie skarbów, zarówno tych materialnych jak i niematerialnych. Jest to czas odkrywania własnych korzeni i własnego potencjału. Jest to też czas, gdy energia Księżyca jest najmocniejsza i najbardziej nieokiełznana. Uważaj o co prosisz…możesz to dostać.

Pełnia Księżyca Śniegu zwana również Ciemnym Księżycem, Mglistym Księżycem, Księżycem Bobra, Księżycem Żałoby, Miesiącem Burz oraz Miesiącem, w którym Jeleń Zrzuca Poroże, to Pełnia Listopada. Jest to dobry czas na wszelkie rytuały związane z domem i ogniskiem domowym, począwszy od święta kuchni, skończywszy na mających zapewnić spokój, zgodę i szczęście. Jest też to dobry czas na rytuały mające pomóc nam pogłębić wiedzę …szczególnie polecam rytuał systematycznej nauki.

Pełnia Księżyca Długiej Nocy zwana również Dębowym Księżycem, Ogromnym Zimowym Księżycem czy Księżycem Trzaskających Drzew to Pełnia Grudnia. Jest to doskonały czas na rytuały mające zapewnić szczęście, sukces i dostatek. Jest to czas spełniania życzeń.

Jak pewnie zauważyliście, niektóre Pełnie mają takie same nazwy. Wynika to z kultury i religii o klimatu jaki panował na danym obszarze. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba można rytuał dostatku odprawić np. we wrześniu, jednakże najsilniej zadziałają w listopadzie i grudniu.

ksiezyc

 

pełnia księżyca

Beautiful full moon rising over the Atlantic Ocean at the Pompano Beach Fishing Pier. HDR image tonemapped using Aurora HDR software.
Beautiful full moon rising over the Atlantic Ocean at the Pompano Beach Fishing Pier. HDR image tonemapped using Aurora HDR software.
Pełnia Księżyca

Dodaj komentarz