Motoryzacja

Informacje jak wymienić akumulator, oleje i filtry w koparce.

Jak naprawić koparkę – przewodnik po wymianie akumulatora, oleju i filtrów

Gdy na Twojej koparce zaczyna migać czerwone światło i rozlega się syrena, czas podjąć działać. Masz tylko sekundy, aby uratować maszynę przed uszkodzeniem. Oto trzy najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć o konserwacji koparki. Napisaliśmy ten artykuł, aby pomóc Ci zrozumieć, jak działa koparka, a także szczegółowo wyjaśnić każdy z jej elementów. Koparka to specjalny rodzaj sprzętu budowlanego służącego do kopania, podnoszenia i przenoszenia materiałów ziemnych lub glebowych. Posiada kompaktową kabinę, obudowę podwozia i wysięgnik ze zintegrowaną funkcją pochylania i pomocniczą hydrauliką, które zapewniają doskonałą zwrotność w ograniczonych przestrzeniach. Istnieje wiele rodzajów koparek dostępnych do wynajęcia lub zakupu dla różnych zastosowań i miejsc pracy. Ten artykuł zawiera informacje o wszystkich tych różnych typach koparek, dzięki czemu można zdecydować, który z nich jest najlepszy dla konkretnych potrzeb w miejscu pracy.

Węże hydrauliczne w koparce

Możesz tego nie wiedzieć, ale najważniejszą częścią układu hydraulicznego Twojej koparki jest wąż hydrauliczny. Wąż służy do przenoszenia oleju hydraulicznego z jednego miejsca na drugie. Każdy wąż ma ciśnienie robocze, lub punkt wrzenia, które może wytrzymać bez pęknięcia. W koparkach najczęściej stosowany jest wąż hydrauliczny zwany gumowym, wzmocniony stalowym drutem. Węże gumowe są elastyczne i mogą być używane w różnych pozycjach i miejscach. Można je również zginać w niemal dowolnym kierunku. W zależności od producenta i modelu koparki, będziesz miał jeden lub dwa węże hydrauliczne podłączone do swojej maszyny. Węże hydrauliczne są podłączone do pompy hydraulicznej w silniku, a stamtąd olej jest rozprowadzany do wszystkich cylindrów hydraulicznych i zaworów w koparce. Węże hydrauliczne do koparek czy traktorów kupisz w dobrym sklepie z częściami.

Wymiana oleju oraz naprawa i wymiana filtra

Silnik jest sercem Twojej koparki. Jest on odpowiedzialny za pompowanie oleju, wody i paliwa w całej maszynie. Dlatego silnik musi być zawsze w dobrym stanie. Powinieneś sprawdzać poziom oleju przynajmniej raz w tygodniu. Możesz to zrobić za pomocą bagnetu lub wziernika na silniku. Jeśli poziom oleju jest niski, należy dodać więcej. Podobnie, jeśli poziom oleju jest wysoki, powinieneś usunąć trochę oleju z silnika. Najlepszym momentem na wymianę oleju w koparce jest wymiana oleju silnikowego. Będzie to zależeć od producenta, ale dla najbardziej popularnych marek, olej silnikowy jest zmieniany co 500 godzin, a olej hydrauliczny co 1000 godzin. Jeśli śledzisz godziny pracy swojej maszyny, pamiętaj, aby je zapisać.

Artykuły metalowe do naprawy koparki

Chociaż węże hydrauliczne, pompy hydrauliczne i silniki są wszystkimi ważnymi częściami Twojej koparki, mogą być stosunkowo łatwe do wymiany, jeśli są uszkodzone lub zepsute. Jednak inne metalowe artykuły klucze, śruby czy łańcuchy będą Ci niezbędne do naprawy koparki.

Wysięgnik i koło zębate są połączone z maszyną za pomocą przegubu. Kiedy jedno z tych połączeń pęka, można je wymienić na nowe. Jednak przeguby są drogie i mogą kosztować nawet 2500 dolarów. W przypadku mniejszych koparek można naprawić przegub, spawając go z powrotem. Ale dla większych koparek, takich jak ładowarki kołowe i łopaty, trzeba użyć specjalnej techniki do naprawy stawu. Technika ta nazywana jest „metodą młotka i lalki”. W przypadku łyżki można wyciąć złamany kawałek i przyspawać nowy. Jednak w przypadku dużych koparek, które mają duże łyżki, nie jest to możliwe. W takich sytuacjach należy zastosować metodę młotka i dolly.

Podsumowanie.

Istnieje wiele różnych rodzajów koparek, każda z nich ma swoje unikalne cechy i zalety. Maszyny te są używane do kopania, przenoszenia i transportowania gleby lub materiałów ziemnych. Chociaż koparki mogą być niebezpieczne, mogą być również bardzo użyteczne. Z odpowiednią wiedzą i informacjami, możesz nauczyć się jak bezpiecznie obsługiwać koparkę i używać jej do wykonywania różnych prac wokół domu lub miejsca pracy. Ważne by pamiętać też o wymianie akumulatorów na nowe.

Teraz, gdy rozumiesz, jak działa koparka, możesz lepiej o nią dbać i utrzymać ją w dobrym stanie roboczym przez jak najdłuższy czas.