Dom

Jak zadbać o higienę basenów ogrodowych?

Posiadając baseny ogrodowe, wybitnie istotne jest, żeby konsekwentnie zadbać o jego higienę. Brak dbania o czysty basen nie odbije się tylko na jego walorach estetycznych, jednakowoż niestety także na kwestii bezpieczeństwa. W zanieczyszczonym basenie natychmiast rozwijają się bakterie oraz chorobotwórcze mikroby, dla których jest to znakomite środowisko bytowania. Wilgoć oraz stosunkowo wysoka temperatura powoduje, iż bakterie namnażają się w błyskawicznym tempie. Woda w nieczyszczonym basenie to przykre niesłychanie ekspresowo zacznie też być mętna, oraz nieprzyjemnie pachnieć. Wolno temu dość łatwo zapobiec, lecz najistotniejsza jest tu konsekwencja i umiejętne dbanie o higienę basenu. Warto wspomnieć również o zewnętrznych wannach ogrodowych z hydromasażami które również wymagają pielęgnacji i systematycznej wymiany filtrów i wody.

Baseny ogrodowe – czyszczenie przed sezonem

Pierwszym krokiem, po sezonie zimowym jest porządne wyczyszczenie basenu. Każdy fragment jego przestrzeni powinien być starannie wyczyszczony specjalistycznymi detergentami, jakie spowodują, iż powierzchnia stanie się wolna od siedlisk bakterii, wirusów, a też grzybów czy pleśni. Nawet jeśli niecka basenu pozornie jest czysta, należałoby poprawnie ją wyczyścić, albowiem nie zawsze chodzi tutaj o zanieczyszczenia dostrzegalne gołym okiem. Można do tego użyć pospolitych detergentów lub dedykowanych środków do czyszczenia tego typu przestrzeni. Po użyciu detergentów należy zadbać o to, żeby dokładnie pozbyć się ich resztek z powierzchni basenu, albowiem mogą być drażniące. Po oczyszczeniu niecki warto też wyczyścić jego okolice, jeśli basen jest zabudowany.

Jakim sposobem zachować czystą wodę w basenie ogrodowym?

Posiadając baseny ogrodowe oraz je eksploatując w czasie sezonu, należałoby zadbać o to, aby woda była właściwie czysta. Powszechnie użytkuje się do tego dedykowane preparaty, których bazowym składnikiem jest antyseptyczny chlor. Chlor objawia silne działanie bakteriobójcze, poprzez co uniemożliwia rozwój zarazków w wodzie, co zezwala na długoterminowe zachowanie jej czystości, nawet pomimo ekspozycji na możliwe zanieczyszczenia. Trudno jest uniknąć dostania się do basenu zanieczyszczeń przeróżnego typu, w tym bakterii oraz drobnoustrojów. Dotyczy to także zanieczyszczeń niewidocznych gołym okiem, czyli bakterii i innych zarazków. Jakim sposobem bardzo by się nie dbało o higienę, w przeciągu kompletnego sezonu jest to niestety niedopuszczalne. Zastosowanie preparatów bazujących na chlorze, właśnie dlatego jest tak istotne, gdyż uniemożliwia rozwój bakterii, a także wszelkich bakterii potencjalnie niepewnych dla dobrego samopoczucia. Pamiętaj też o częstej wymianie filtrów w twoim zewnętrznym jacuzzi ogrodowym . Podstawa to czysta woda!

Profesjonalne baseny ogrodowe dają dużo możliwości i są bardzo trwałe

Usuwanie z basenu ogrodowego zanieczyszczeń stałych

basen ogrodowy
basen ogrodowy

Jeżeli basen stoi w ogrodzie, to wielokrotnie jest też podatny na dostanie się do niego zanieczyszczeń ciągle korzystających z naszej oferty, takich jak liście, igły lub inne zanieczyszczenia z okolicznych drzew oraz krzewów . Należałoby pozbywać się ich na bieżąco, żeby nie dopuścić do sytuacji, w której będzie ich tak mnóstwo, iż oczyszczenie wody nie będzie już możliwe i niezbędna okaże się jej kompleksowa wymiana. Z liśćmi wolno sobie niemniej jednak łatwo poradzić, dzięki zastosowaniu wysięgników do czyszczenia skonstruowanych na bazie teleskopów. Dodatkowo są one na tyle praktyczne, że cały proces eliminowania zanieczyszczeń nie jest aż tak problematyczny.

Jak tak faktycznie ważne jest czyszczenie basenu?

Czyste całoroczne baseny ogrodowe swim spa to też gwarancja bezpieczeństwa w aspekcie zdrowotnym. Aspekt wizualny jest tu jedynie dodatkiem, a to, że woda może brzydko wyglądać, gdy jest mętna, jest jedynie niewielkim kłopotem. Co poniektóre z bakterii, jakie mogą bytować w regularnie nieczyszczonych pływalniach, okazują się na tyle niebezpieczne dla dobrego samopoczucia, że kontakt z nimi może wywołać nawet nieodzowność hospitalizacji. Jest wiele bakterii, które preferują pokrewne środowiska, i wybitnie błyskawicznie rozwijają się w miejscach, takich jak baseny ogrodowe, o ile nie zadba się o higienę. Przynależy do nich pomiędzy innymi niezmiernie groźna dla zdrowia bakteria Legionella, która bytuje w basenach przeróżnego rodzaju. Są to baseny ogrodowe, a także nieduże zbiorniki wodne z wodą stojącą, takie jak stawy.