Dom

Wykładziny sposób na pranie i czyszczenie

Dywany, wykładziny oraz obicia to przydatny oraz wyrafinowany dodatek do wnętrza. Chociaż te popularne detale ozdobne dodają koloru, tekstury i atrakcyjności wizualnej do jakiegokolwiek pomieszczenia – jednocześnie obejmują także kurz oraz brud. Mimo to spokojnie – odpowiednie techniki czyszczenia są w stanie sobie z tym poradzić. Nie tylko nadzwyczajnie radzą sobie z zanieczyszczeniami, jakkolwiek także są skutecznym sposobem na pleśń, czy plamy przeróżnego pochodzenia. Cykliczne czyszczenie zapobiega przesadnemu zużyciu, zachowując ciepły i przyjazny wygląd dywanów, zasłon i tapicerki.

Dywan – jak doprowadzić go do pożądanej czystości?

Naturalnie nie może być lekceważone cotygodniowe odkurzanie – bo ta czynność usuwa szkodliwy brud, piasek i inne zanieczyszczenia. Jednakże już bardziej energiczne czyszczenie jest potrzebne co 12 do 18 miesięcy. Obszary o wielkim natężeniu ruchu i tkaniny w jasnych barwach wymagają częstszego czyszczenia. Perfekcyjną dyrektywą jest w głównej kolejności zwrócić się do wiadomości podanych przez producenta – jego specyfikacje są najważniejszym kierunkiem. Jeśli niemniej jednak zdarzy się tak, iż są one nieosiągalne, przeprowadź szybki test plamkowy, by opisać, czy Twój dywan ma trwałe kolory – co oznacza, iż nie blaknie ani nie barwi. W jaki sposób to zrobić? Nanieś odplamiacz na mało dostrzegalny obszar dywanu oraz pozostaw go na godzinę, a w następnej kolejności wytrzyj czystą, suchą ściereczką z mikrofibry. Jeśli zauważysz, iż szmatka pofarbowała, lub ucierpiała w jakikolwiek inny sposób – tym bardziej nie używaj tego na dywanie. W związku z tym będziesz musiał wykonywać doświadczenie dalej z delikatniejszymi formułami, aż odszukasz taki, który nie powoduje wyżej wymienionego stanu rzeczy. Pamiętaj także, ażeby czyszczenie dywanu zawsze zaczynać od odkurzania. Trafnym pomysłem jest wyposażyć się w świetny odkurzacz parowy, bo cudownie radzi sobie z praniem dywanu. Można go kupić w lokalnym sklepie z artykułami domowymi lub też ekwipunkiem czy też wypożyczyć w większym supermarkecie. Sumiennie postępuj zgodnie z instrukcjami, upewniając się, iż dywan ma dosyć niemało czasu na wyschnięcie, żeby uniknąć rozwoju pleśni. Czyszczenie wykładziny może odbywać się w całkowicie taki sam sposób.

Czyszczenie tapicerki w meblach – jak winno wyglądać?

Tapicerka w meblach wymaga w istocie cyklicznego czyszczenia, a głównie jeśli chodzi o wyposażenie w domach ze zwierzętami, czy dziećmi. Jednakowo jak w przypadku czyszczenia dywany lub też wykładziny – i tu zacznij od zaznajomienia się z etykietami dotyczącymi pielęgnacji mebli. Jeśli zalecenia producenta nie powiadają inaczej – zdejmij oraz wypierz pokrowce . Połóż poduszki na czystej przestrzeni, takiej jak ściereczka, lub ewentualnie odstaw je na słońce, aby zapewnić poboczną ochronę przed pleśnią. Nie zapomnij też o odkurzeniu poduszki – możesz do tego wykorzystać odkurzacz oraz szybki ruchami wyczyść całkowicie, a przy okazji też skorzystaj ze wyjątkowej nasadki szczelinowej, ażeby dojść do jakiejkolwiek szpary w meblach. Aby zdobyć naprawdę wspaniałą świeżość, przed odkurzaniem posyp meble proszkiem do pieczenia i pozostaw na godzinę. Jest to idealny sposób na zneutralizowanie wszelkiego kłopotliwego zapachu, który tak kurczowo trzymał się tapicerki do tej pory. Zatem, jeżeli zależy Tobie na tym, by wyeliminować nieprzyjemne zapachy – to jest ten kierunek. Kolejne narzędzie, które Tobie się przyda, aby doprowadzić meble tapicerowane do czystości to wałek do kłaczków . Prosta taśma klejąca przyda się do usunięcia sierści, a wymieniony wałek – do pozbycia się brudu. Pamiętaj, iż wszelkie plamy wymagają bezzwłocznej reakcji, potem są nadzwyczaj problematyczne do usunięcia. Oczywiście i tutaj bez jakichkolwiek zahamowań zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi tkanin należytych dla mebli tapicerowanych, jakie posiadasz. Rutynowe czyszczenie dywanów, wykładzin i tapicerki pozwala zachować świeży wygląd, równolegle przedłużając żywotność tkaniny. Wypada jednakże pamiętać, że bywają zanieczyszczenia tak ciężkie, że nie obejdzie się bez narzędzi, wiedzy i doświadczenia – dzięki jakim tapicerka zostanie doprowadzona do pożądanej czystości.

Dbanie o dywan sprawia że jesteśmy zdrowsi